Dodatki w stylu skandynawskim do sypialni – co wybrać?

dodatki w stylu skandynawskim

Wnętrza w stylu skandynawskim są zazwyczaj dość surowe i minimalistyczne. Stawia się w nich na ograniczenie elementów oraz precyzyjne wyważenie całej przestrzeni. Czy zatem ten styl aranżacyjny nadaje się do stworzenia przytulnej sypialni? Zdecydowanie tak. Trzeba jednak zdecydować się na odpowiednie dodatki, które zbudują nastrój.

Jakie dodatki skandynawskie warto wprowadzić do sypialni? Na co można sobie pozwolić, budując nastrojowy klimat w prywatnych przestrzeniach do wypoczynku i snu? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Styl skandynawski – czy zawsze musi być surowy?

Styl skandynawski to proste, mocno zgeometryzowane wyposażenie oraz ograniczenie do minimum nadmiernych dekoracji. Przestrzeń do życia urządzona w tym nurcie ma być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna.

W sypialni skandynawskiej łączy się różne materiały. Podstawą do produkcji wyposażenia takiego, jak wygodne łóżka lub pojemne komody i szafy do sypialni, jest oczywiście drewno. Łączy się je z innymi rodzajami naturalnych materiałów, jak kamień lub tekstylia, które tworzą przytulny klimat i nastrój sprzyjający regeneracji sił. Dzięki nim sypialnia skandynawska przestaje być tak surowa i nieprzyjazna użytkownikom.

Sypialnia w stylu skandynawskim wyróżnia się najczęściej kilkoma podstawowymi cechami. Jest to wnętrze:

  • proste,
  • naturalne,
  • funkcjonalne.

Czy taka przytulna sypialnia, mimo prostoty formy, może zostać wyposażona zatem w dekoracje? Jakie produkty ozdobne warto wybrać, by zbudować piękne i funkcjonalne wnętrze?

Dodatki w stylu skandynawskim do sypialni – sposób na ciekawe wnętrze

Aranżacja sypialni w stylu skandynawskim wymaga zastosowania odpowiednich elementów wyposażenia. Nie można jednak ograniczyć ich wyłącznie do podstawowych mebli, wykonanych najczęściej z jasnego drewna. Wbrew pozorom również we wnętrzach zaplanowanych w tym modnym nurcie stosuje się dodatki, które budują klimat oraz sprawiają, że spędzanie czasu w pomieszczeniu jest przyjemniejsze.

Co warto wykorzystać i jak zaaranżować przestrzeń, by sypialnia skandynawska stała się przytulniejsza, nie tracąc przy tym minimalistycznego charakteru?

Sypialnia skandynawska – efektowne tekstylia

Do sypialni w stylu skandynawskim pasują naturalne tkaniny. Najchętniej wybiera się produkty uszyte z:

  • bawełny,
  • wełny,
  • lnu.

Styl skandynawski preferuje prostotę. Dotyczy to także zdobienia tkanin. Zazwyczaj wprowadza się materiały w jednolitym kolorze, niekiedy tylko przełamane elementami w czarno-białe geometryczne wzory.

Tkaniny pojawiają się na kanapach (obicia, poduszki, koce). Stosuje się chętnie miękkie dywany i dywaniki, które układa się np. po obu stronach łóżka w sypialni. Trudno obyć się również bez zasłon i firanek, które ocieplają wnętrze, chronią prywatność oraz sprawiają, że promienie słoneczne o poranku nie budzą zbyt wcześnie domowników.

Dekoracje do skandynawskiej sypialni – modne i praktyczne wnętrza w stylu skandynawskim

Wyposażenie do sypialni w stylu scandi boho nie może się obyć bez odpowiedniego oświetlenia, które jest równie ważne co zgeometryzowane, drewniane meble.

Gdy aranżuje się wnętrza w skandynawskim stylu, mające służyć do wypoczynku i rekreacji, trzeba postawić na proste oprawy wiszące, stojące i ścienne, zrobione z metalu, szkła lub drewna. Jako osłony źródeł światła chętnie wykorzystuje się abażury, do których produkcji stosuje się naturalne materiały, w tym zwłaszcza bawełnę i len. Pozwalają przyjemnie rozproszyć światło oraz zbudować nastrojowy klimat, idealny do regeneracji sił.

Do sypialni w stylu skandynawskim warto wprowadzić źródła światła emitujące ciepłe światło oraz produkty, jak najbardziej są zbliżone do temperatury barwowej, którą ma naturalne światło. Tak buduje się poczucie spokoju oraz pozwala czerpać przyjemność z przebywania w takiej przestrzeni.

Skandynawska sypialnia – prywatne drobiazgi i ozdoby w stylu skandynawskim

Jak jeszcze zbudować nastrojowy klimat w sypialni w stylu skandynawskim? Skoro we wnętrzu królują naturalne materiały, warto wzbogacić je także o kwiaty i rośliny w ceramicznych donicach gładkich lub zdobionych geometrycznymi wzorami. Zieleń sprzyja bowiem wypoczynkowi oraz sprawia, że sypialnia jest przyjemniejsza w odbiorze.

Do urządzenia sypialni w stylu skandynawskim przydają się też designerskie dodatki, jak choćby świeczniki, lampiony i zapachowe świece, emitujące delikatne i przyjemne światło, które sprzyja odpoczynkowi po długim dniu pracy.

Sypialnia w stylu skandynawskim powinna być również wyposażona w prywatne drobiazgi. Mogą to być piękne zdjęcia w ozdobnych ramkach, które zdobią stoliki nocne lub ściany. Chętnie wprowadza się także rozmaite bibeloty, w tym pamiątki z rodzinnych wyjazdów. W końcu sypialnia w stylu skandynawskim ma być prywatnym miejscem do przyjemnej rekreacji i wypoczynku.

Dodatki do skandynawskiej sypialni – piękna aranżacja i komfort dla domowników

Modna sypialnia w stylu skandynawskim to dowód na to, że minimalizm w aranżacji wnętrz może być przytulny i wygodny zarazem. Pomieszczenia skandynawskie w jasnych kolorach, wyposaża się bowiem w praktyczne dodatki, w których ogromną rolę odgrywa jakość wykonania i funkcjonalność.

Okazuje się zatem, że założenia stylu skandynawskiego bynajmniej nie kłócą się z przytulnością. Wprost przeciwnie – pozwalają na zbudowanie pomieszczenia, które jest równocześnie minimalistyczne, wygodne i nastrojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.