Sypialnia w stylu industrialnym – jak ją urządzić?

Sypialnia w stylu industrialnym

Styl industrialny coraz częściej bywa wykorzystywany w modnych aranżacjach wnętrz mieszkalnych. Dzięki niemu da się bowiem stworzyć efektowne i praktyczne miejsce do relaksu. Jeśli na dodatek wykorzysta się odpowiednie wyposażenie, da się zbudować pomieszczenie przytulne, naprawdę sprzyjające regeneracji.

Czym zatem powinna się odznaczać sypialnia w stylu industrialnym? Kilka pomysłów i praktycznych wskazówek przekażemy poniżej.

Sypialnia w stylu industrialnym – podstawowe informacje na temat tego nurtu wnętrzarskiego

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie po II Wojnie Światowej zaczęto przeobrażać opuszczone fabryki w nowoczesne i przestronne apartamenty mieszkalne, które pokochała między innymi nowojorska bohema.

Z czasem takie loftowe aranżacje zyskały na popularności na całym świecie, nie tylko w miejscach adaptowanych z dawnych zakładów przemysłowych. Styl industrialny wykorzystuje się także w dedykowanym budownictwie mieszkaniowym jako jeden z podstawowych nurtów wnętrzarskich.

Czym wyróżniają się pomieszczenia urządzone w stylu industrialnym? Przede wszystkim są to wnętrza przestronne i pełne światła, docierającego do pokojów, podzielonych na strefy funkcyjne, przez duże okna i inne przeszklenia.

Zastosowane we wnętrzach materiały nie muszą być nowe. W aranżacji króluje beton, metal (niekiedy nadgryziony zębem czasu), szkło, drewno i naturalna cegła. Surowe materiały nawiązują w pewnym stopniu do fabrycznych pierwowzorów, a przy tym dają olbrzymie pole do interpretacji i personalizacji przestrzeni, która zyskuje nietuzinkowy charakter.

Styl industrialny – jakie meble powinny trafić do sypialni w stylu industrialnym?

Na to jak wygląda sypialnia industrialna, wielki wpływ mają oczywiście zastosowane meble. Mogą być wykonane z metalu lub drewna, surowe albo pokryte farbą o lekko postarzonej, nierównej fakturze. Czasami wykorzystuje się stare elementy wyposażenia albo stawia się na produkty nowe, ale stylizowane na lekko podniszczone.

W centrum musi znaleźć się wygodne łóżko, najlepiej z ażurową, metalową ramą. Obok niego powinny się pojawić stoliki lub szafki nocne w stylu industrialnym. Idealnym uzupełnieniem loftowej sypialni są także szafy, szafki i komody, w których ukrywa się ubrania, pościel lub wszelkie inne przedmioty, przydatne w tej części domu. Niekiedy tego typu meble spełniają funkcję garderoby w sypialni.

Sypialnia industrialna – najciekawsze pomysły na funkcjonalne oświetlenie w stylu loft

By urządzić sypialnię w stylu industrialnym, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jak już bowiem powiedzieliśmy, w takich aranżacjach nie może zabraknąć światła – naturalnego i tego emitowanego przez lampy, prawidłowo dopasowane do wnętrza i potrzeb użytkowników.

Jakie zatem modele oświetleniowe warto wykorzystać w swojej sypialni w stylu industrialnym? Nurt loft to przede wszystkim oprawy skrajnie uproszczone, wykonane z postarzanego metalu (warianty srebrzyste lub w modnych obecnie odcieniach mosiądzu i miedzi), które ciekawie komponują się z surową cegłą, drewnem i betonem konstrukcyjnym, tak powszechnymi surowcami dla sypialni w industrialnym stylu.

Stosuje się lampy sufitowe, stojące i kinkiety z odsłoniętymi źródłami światła, osłoniętymi niekiedy wyłącznie cienką siatką drucianą. Do tego nurtu zaliczają się choćby popularne obecnie lampy Sputnik lub oprawy molekularne.

Równie ciekawym rozwiązaniem są efektowne lampy wiszące, tak zwane pająki, w których źródła światła na długich przewodach podwiesza się do sufitu w ozdobnych girlandach. Jeśli urządzamy sypialnię w stylu industrialnym, warto wykorzystać właśnie takie minimalistyczne a przy tym efektowne rozwiązanie.

Przytulne wnętrze do odpoczynku a styl loftowy – kolory w stylu industrialnym

W stylu loft dominują kolory stonowane. Dominują w nich przecież naturalne surowce. Pojawiają się zatem rozmaite odcienie barw ziemi – brązy, pomarańcze i czerwienie, a także szarości i beże. Niekiedy przełamuje się je bardziej zdecydowanymi dodatkami w kolorze czarnym, w wariantach miedzi lub żółcieni.

Dzięki tym drobnym akcentom da się nieco ożywić przestrzeń, dodać jej przytulności albo sprawić, że zyskuje ona niepowtarzalny, spersonalizowany klimat.

Efektowne dodatki a styl soft loft – jakie dekoracje można wprowadzić do sypialni w stylu industrialnym?

W sypialni w industrialnym stylu zazwyczaj jest dość surowo. Warto zatem pomyśleć o tym, by nieco ocieplić przestrzeń i dodać jej przytulności. Można to zrobić przy pomocy kolorów. Oprócz nich powinno się jednak zainwestować w praktyczne dodatki w stylu loftowym.

Jakie przedmioty wykorzystać? Mogą to być na przykład ciekawe tekstylia (poduszki na łóżko i fotele, koce i dywany). Idealnie sprawdzają się produkty jednobarwne, bądź dekorowane etnicznymi wzorami geometrycznymi.

Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza roślin zielonych w donicach lub skrzyniach. Wpisują się one w minimalizm wnętrza, a przy tym sprawiają, że staje się ono bardziej przyjazne dla użytkowników.

Industrialna sypialnia – jak urządzić piękne wnętrze i stworzyć funkcjonalną aranżację?

Sypialnia w stylu industrialnym to przestrzeń niezwykła. Wyróżnia się przestronnością i ascetyzmem. Równocześnie łączy jednak funkcjonalność wnętrza z ciekawym wzornictwem oraz zróżnicowanymi materiałami, nie pozbawionymi walorów dekoracyjnych.

Choć może nie jest to rozwiązanie, które sprawdza się w każdym domu, warto jednak sprawdzić, czy nie uda się go wprowadzić właśnie do Twojego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.