Sypialnia z antresolą – jak urządzić przytulne wnętrze?

sypialnia z antresolą

Urządzenie przytulnej sypialni bywa wielkim wyzwaniem, by optymalnie zaplanować przestrzeń, a przy tym stworzyć miejsce do przyjemnego wypoczynku i regeneracji sił. Coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowanie praktycznej sypialni z antresolą, która sprawdza się nie tylko w niewielkich kawalerkach, ale też w większych mieszkaniach lub domach.

Jak urządzić wnętrze z antresolą? Kiedy takie rozwiązanie w sypialni się najlepiej sprawdza? Jakie dodatki wykorzystać, by stworzyć idealną przestrzeń do relaksu na osobnej kondygnacji w sypialni? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Sypialnia z antresolą – do dużych czy małych wnętrz?

Jeszcze jakiś czas temu sypialnia na antresoli była kojarzona z rozwiązaniem przede wszystkim do ciasnych mieszkań, w których pozwalała wygospodarować nieco więcej przestrzeni do użytkowania.

Obecnie antresola pojawia się także w większych lokalach mieszkalnych, by skutecznie wydzielić praktyczne strefy funkcjonalne, a co za tym idzie zwiększyć komfort wypoczynku domowników. Taka dobudówka bywa stosowana w sypialniach, choć stosuje się ją także w pokojach dziennych albo nawet przedpokojach.

Można zdecydować się na dużą antresolę, spełniającą rolę dodatkowego pomieszczenia albo tylko niewielką ekstra przestrzeń, w której tworzy się kącik telewizyjny lub ustawia łóżko. Wszystko zależy oczywiście od upodobań, potrzeb, a także rozmiarów wnętrza.

Do czego przydaje się antresola w sypialni – pomysłowe sypialnie odseparowane od reszty mieszkania

Antresola pojawia się zazwyczaj w wysokich pomieszczeniach, w których podział wnętrza na dwie kondygnacje umożliwia wygodne korzystanie z obu powstałych przestrzeni. Na wysokiej antresoli da się bowiem bez trudu stworzyć nowe, wygodne wnętrze, co znacznie zwiększa funkcjonalność domowej przestrzeni.

Dodatkowa strefa użytkowa to szansa na lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Chętnie korzysta się z tego zatem w niewielkich mieszkaniach. W dużych przestrzeniach natomiast, na przykład w wysokich pomieszczeniach industrialnych lub w starej kamienicy, antresola pozwala zaadaptować pustą przestrzeń i stworzyć nieco bardziej przytulne warunki, co w sypialni ma niebagatelne znaczenie dla jakości wypoczynku.

Pamiętajmy, że miejsce do spania na antresoli to rozwiązanie bardzo praktyczne. Dlaczego? Ogrzane przez instalację grzewczą powietrze zawsze wędruje ku górze. Dzięki temu na górnej kondygnacji zawsze jest nieco cieplej niż w dolnej części wnętrza.

Jeśli na dolnej kondygnacji tworzy się przytulny kącik do wypoczynku albo miejsce do pracy w sypialni, a na górze znajduje się (na wysokiej antresoli) strefa do snu, z wygodnym łóżkiem, wówczas powstaje odseparowana, dodatkowa przestrzeń, w której odpoczywa się komfortowo, odcinając się od reszty domowników. Poza tym z antresoli, stworzonej w otwartym pomieszczeniu z wydzielonymi strefami funkcyjnymi, ma się ciekawy widok na resztę mieszkania.

Na antresoli można stworzyć dodatkowy pokój gościnny, garderobę lub zaciszne miejsce do relaksu. Opcji jest wiele, by urządzić naprawdę pomysłowe sypialnie.

Niewielka odległość od podłogi antresoli do sufitu? – praktyczne wskazówki w kwestii wyposażenia

Stworzenie antresoli w sypialni to rozwiązanie niezmiernie wygodne i praktyczne, gdy ma się do dyspozycji wystarczająco wysokie pomieszczenie, by bez trudu pomieścić dodatkową kondygnację, bez obniżania komfortu użytkowania całej przestrzeni.

Wielką rolę w tworzeniu antresoli odgrywają oczywiście odpowiednie meble. Powinny być dopasowane do konkretnego wnętrza. Jeśli przestrzeń ma pełnić rolę miejsca do spania, w jej centrum musi znaleźć się łóżko. Przydaje się też niewielki stoli i wygodny fotel. Wysokie pomieszczenia zmieszczą nawet duże szafy i komody do sypialni. W mniejszych lepiej postawić na niższe wyposażenie lub na rozwiązania projektowane na miarę, które będą odpowiedniej wysokości. Zbyt duże meble łatwo mogą bowiem zmniejszyć wygodę korzystania z wnętrza oraz sprawią, że będzie ono wyglądało na zagracone.

W zależności o rodzaju aranżacji i wybranego stylu, można wprowadzić do wnętrza klasyczne meble drewniane, minimalistyczne rozwiązania z tworzywa albo industrialne konstrukcje z metalu i szkła hartowanego.

Jak urządzić sypialnię na antresoli – o czym pamiętać przy budowie antresoli w sypialni?

Gdy tworzy się antresolę, nawet w niewielkiej przestrzeni warto wykorzystać dodatki i przedmioty dekoracyjne. To one bowiem decydują o przytulności i stylu wnętrza.

Podstawowe elementy wyposażenia warto uzupełnić o ozdobne lampy (np. oprawy ścienne i sufitowe), a także efektowne tekstylia w najmodniejszych wzorach i kolorach. Dzięki nim wnętrze staje się piękniejsze i przytulniejsze, co wpływa na komfort wypoczynku oraz dopełnia całą aranżację.

Wykonanie antresoli w sypialni – praktyczne rozwiązanie w każdym mieszkaniu

Antresola bywa dobrym rozwiązaniem, gdy chce się urządzić piękną i praktyczną sypialnię. Pozwala zaoszczędzić przestrzeń oraz zbudować przytulne miejsce do relaksu. To opcja nie tylko do małych, choć wysokich mieszkań, ale w zasadzie do każdego typu zabudowy – dzięki niej da się uzyskać spektakularne, modne i niezmiernie praktyczne efekty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających zwolenników pięknych aranżacji wnętrzarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.