Salon art deco – jak wybrać meble?

Salon ma być piękny, wygodny i stanowić najlepsze miejsce do przyjmowania gości. Trzeba go zatem odpowiednio urządzić, by wyróżniał się wysoką funkcjonalnością oraz wysokimi walorami estetycznymi. W końcu ta część domu ma być zarówno rekreacyjna, jak i reprezentacyjna. By uzyskać taki efekt nie ma chyba lepszego stylu aranżacyjnego niż art deco.

Co wyróżnia ten nurt oraz jakie meble w salonie art deco najlepiej zastosować? Kilka praktycznych wskazówek podamy w dalszej części artykułu.

Art deco w salonie – prawdziwy klasyk elegancji w aranżacji wnętrz

Styl art deco ma już ponad 100 lat. Jego początki sięgają bowiem okresu międzywojennego. Szczególny rozkwit tej tendencji przypadał na moment tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, czyli na szalone czasy dwudziestolecia międzywojennego. Mimo już dość zaawansowanego wieku, wciąż powraca do najmodniejszych bieżących trendów, jako uniwersalny i ponadczasowy sposób na zaaranżowanie i udekorowanie domowych wnętrz, a zwłaszcza salonów lub sypialni, czyli pomieszczeń typowo rekreacyjnych.

Jakie cechy charakterystyczne wyróżniają salon w stylu art deco? Przede wszystkim musi to być przestrzeń niezmiernie elegancka i precyzyjnie uporządkowana. Art deco w całości opiera się bowiem na geometrii i symetrii. Choć styl kojarzy się z luksusem i blichtrem, to jego bazą pozostają skrajnie proste meble, o syntetycznej formie, zdobione w geometryczne wzory.

Jak urządzić salon w stylu art deco – podstawowe wskazówki

W czym zatem tkwi wspomniana wcześniej luksusowość? Styl art deco uwielbia ekskluzywne materiały najwyższej jakości. Jeśli wprowadza się do salonu sofę, to powinna być wykonana z najwyższej jakości metalu lub drewna z obiciem ze skóry lub drogocennych tkanin. Meble do salonu mogą być zrobione z drewna egzotycznego, a na podłogach układa się mozaiki z marmuru.

W aranżacji salonu nie może zabraknąć wyszukanych detali i dodatków. Całe wnętrze organizuje się według zasad ścisłej symetrii. Po obu stronach lustra umieszcza się dwa kinkiety. Przy stoliku do kawy o blacie wypolerowanym na wysoki połysk, ustawia się dwa wygodne fotele do salonu. Na półkach ustawia się dekoracyjne rzeźby lub ceramikę, rozmieszczoną w odpowiednich odstępach.

Uporządkowanie jednak na wprowadzenie wielu kontrastów, które budują piękne wnętrza. Przede wszystkim łączy się ze sobą czerń i biel, niekiedy przełamywane srebrzystym odcieniem chromowanych, polerowanych elementów. Nieodzowne są także zestawienia powierzchni gładkich i błyszczących (drewno lakierowane, chrom i mosiądz) z matowymi (mięsiste dywany, skóry). Dzięki temu można urządzić salon w stylu art deco, który zachwyca wszystkich użytkowników ponadczasową estetyką i funkcjonalnością.

Meble w stylu art deco – geometria, symetria, luksusowe materiały

Meble w stylu art deco to zazwyczaj masywne konstrukcje drewniane, utrzymane w naturalnym kolorze egzotycznych gatunków drewna. Niekiedy na ich powierzchni pojawiają się intarsje, wykorzystujące geometryczne wzory, które dodają jednak sporo elegancji nawet prostym przedmiotom.

Jeśli chce się urządzić wnętrze salonu w stylu art déco, można postawić na nowoczesne meble, jak te dostępne na naszej stronie, wykonane z wysokiej jakości materiałów, w geometrycznym stylu. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie nowych, stylizowanych konstrukcji przynajmniej z jednym zabytkowym meblem art deco.

Można na przykład zestawić antyczny kredens lub stolik kawowy, który powstał jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, z nowoczesnym zestawem mebli wypoczynkowych (sofa do salonu lub fotele) oraz szafami, szafkami i komodami, które mają równie proste geometryczne kształty i tworzą spójną, przyjemną dla oka aranżację.

Oświetlenie w stylu art déco a modny salon – sztuka dekorowania wnętrz

Ważną rolę w aranżowaniu salonu w stylu art deco odgrywają produkty oświetleniowe. W centrum może znaleźć się jedna okazała lampa wisząca. Mogą być to nawet ciekawe, geometryczne kryształowe żyrandole.

Oprócz nich niezbędne są także inne lampy do salonu. Aby przestrzeń była funkcjonalna, warto zadbać o oświetlenie boczne, najlepiej w formie kinkietów. W części rekreacyjnej przydaje się też oświetlenie zadaniowe do czytania, pisania lub innych bardziej precyzyjnych czynności. Do tego celu można wykorzystać choćby lampy podłogowe stojące.

Dodatki w stylu art deco do salonu, czyli jak udekorować salon art deco?

Dodatki do wnętrza w stylu art deco również powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, a przy tym być ozdobne, ale proste w formie.

Często stawia się na subtelne figurki, szkło lub ceramikę, wyróżniające się ciekawymi walorami dekoracyjnymi. Warto jednak pamiętać o tym, żeby tego typu akcesoria stosować z umiarem, by nie doprowadzić do nadmiernego zagracenia wnętrza.

W pomieszczeniach art deco jako dekoracje często służą piękne tekstylia. Stosuje się dywany i zasłony. Na sofach układa się ozdobne poduszki, najchętniej w geometryczne czarno-białe wzory. Pozwalają nieco ocieplić wnętrze i nadać mu przyjaznego wyrazu.

Nie tylko elementy w stylu art déco – zabawa stylem art deco w modnym salonie

Art déco od lat gości w modnych wnętrzach mieszkaniowych. Wiele osób decyduje się na urządzenie salonu w tym spektakularnym stylu, by poczuć się w swoim domu iście po królewsku. Wysokiej jakości materiały, geometryczne wzory oraz prostota formy sprawiają, że tego typu design raczej nigdy nie wyjdzie z mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *