Kuchnie minimalistyczne – sposób na funkcjonalne i piękne wnętrze

kuchnie minimalistyczne

Minimalizm króluje w domowych wnętrzach jako styl łączący wysoką funkcjonalność z ponadczasową elegancją. W takich pomieszczeniach bynajmniej nie potrzeba wielu dodatków, by ciekawie zaaranżować przestrzeń.

Wiele osób decyduje się na urządzenie w tym stylu kuchni, która staje się dzięki temu praktycznym i wygodnym sercem domu. Jakie meble do kuchni minimalistycznej warto wybrać? O czym pamiętać, gdy planuje się przestrzeń w tym nurcie? Kilka wskazówek zaprezentujemy w dalszej części tekstu.

Kuchnie minimalistyczne – co wyróżnia przestrzenie w nowoczesnym stylu minimalistycznym?

Najważniejszym wyróżnikiem kuchni w duchu minimalistycznym jest przede wszystkim skrajna prostota aranżacji. Całe wnętrze planuje się tak, by było w głównej mierze funkcjonalne. W stylu minimalistycznym unika się nadmiaru dekoracji, ornamentów i wielości kolorów.

Estetyka wnętrza wynika przede wszystkim z zastosowania wysokiej jakości surowców oraz kontrastów powierzchni matowych i błyszczących. Stawia się na szlachetne materiały, jak naturalne drewno i kamień, szkło i metal (np. wyposażenie wnętrz i akcesoria ze stali nierdzewnej). Najlepiej sprawdza się jednolita zabudowa o prostych geometrycznych bryłach.

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz – kolory w minimalistycznej kuchni

Minimalistyczna kuchnia to także konkretne zestawienia kolorystyczne. Najczęściej można spotkać aranżacje stonowane, w których dominuje wąska gama kolorów, a zwłaszcza beże i szarości, uzupełnione o biel i czerń. Pozwala to uzyskać wrażenie czystości i porządku w nowoczesnej kuchni. Dodatkowo jasne barwy pozwalają optycznie powiększyć nawet mały aneks kuchenny, wprowadzając do niego więcej światła.

Jak zatem uzyskać elegancki efekt dekoracyjny w takiej kuchni? Warto przełamać wszechobecne neutralne barwy subtelnym akcentem intensywnego koloru. W kuchni minimalistycznej jednolite powierzchnie stonowanych kolorów można wzbogacić o elementy pomarańczowe, zielone lub fioletowe, na przykład stawiając na barwne, niezbędne akcesoria kuchenne lub gładkie fronty szafek z detalem w intensywnym odcieniu. Takie dodatki ożywiają aranżację w duchu minimalizmu i wzbogacają jej charakter.

Minimalistyczna kuchnia – jakie meble wykorzystać w takiej kuchni?

Jakie meble warto wykorzystać, gdy planuje się minimalistyczną kuchnię? Nowoczesna kuchnia wymaga specjalnych mebli. Powinny być skrajnie proste i wygodne w użytkowaniu. W końcu w kuchni każdego dnia wykonuje się wiele czynności.

Warto zatem zdecydować się na szafy, szafki i komody do kuchni, w których mieszczą się wszystkie potrzebne akcesoria i sprzęty kuchenne. W niewielkich wnętrzach mogą sprawdzić się praktyczne meblościanki w stylu minimalistycznym, powracające właśnie znów do łask.

Oprócz nich warto zdecydować się na stół z krzesłami lub wyspę kuchenną z dużym blatem, najlepiej z kamienia, przy którym można spożywać posiłki albo sączyć poranną kawę.

Minimalistyczne kuchnie – czy warto wprowadzać do nich dodatki i akcesoria kuchenne?

Kuchnia minimalistyczna powinna być prosta. Czy to jednak oznacza, że nie można wprowadzić do niej żadnych dodatków i dekoracji? Nic bardziej mylnego, choć oczywiście w przypadku takich aranżacji mniej zdecydowanie znaczy więcej.

Jakie zatem przedmioty warto wykorzystać w kuchni, by stała się jeszcze piękniejsza? Można zawiesić na ścianach ulubione zdjęcia lub plakaty w prostych ramkach, wpisujących się oczywiście w założenia stylu minimalistycznego. Ozdobą potrafią stać się także rośliny na parapetach i półkach, w tym oczywiście pachnące zioła do wykorzystania podczas przygotowywania posiłków. Warto jednak planować z umiarem, by w pomieszczeniu nie pojawiły się zbędne dodatki. Pamiętajmy – kuchnia minimalistyczna to przede wszystkim czysta funkcjonalność.

Kuchnia w stylu minimalistycznym – proste wnętrze pełne życia

Minimalistyczna kuchnia wcale nie musi być nudna. Bez trudu da się zaaranżować w tym stylu modne wnętrze o wysokich walorach estetycznych. Wszystko dzięki zastosowaniu wysokiej jakości wyposażenia i pięknych mebli, o skrajnie prostej formie, które nie potrzebują dodatkowych akcesoriów, by przestrzeń stała się estetyczna, wygodną i po prostu stylowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *