Jadalnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?

Styl prowansalski od lat cieszy się niesłabnącą sympatią wśród osób prywatnych i dekoratorów wnętrz. Dzięki niemu buduje się przytulny zakątek w domowych wnętrzach oraz idealną przestrzeń do swobodnego wypoczynku. Trudno się zatem dziwić, że tak chętnie wykorzystuje się właśnie ten nurt do urządzania pięknej jadalni i pokoju dziennego.

Czym powinna się wyróżniać jadalnia w stylu prowansalskim? Jakie meble i dodatki powinny do niej trafić? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Cechy modnego pomieszczenia w stylu prowansalskim – jadalnia dla wymagających

Jak urządzić jadalnię prowansalską? Styl prowansalski najczęściej stosuje się właśnie w modnych kuchniach i pomieszczeniach do spożywania posiłków. To w nich lekki retro nurt, stanowiący połączenie elegancji ze swojskimi klimatami vintage, sprawdza się najlepiej, wprowadzając do nich nieco południowego słońca.

Jak bowiem wskazuje sama nazwa, styl prowansalski wywodzi się wprost z południowo-wschodniej Francji – pełnej ciepła, soczystych kolorów i światła. I taka właśnie powinna też być modna jadalnia w stylu prowansalskim.

Jadalnia w stylu prowansalskim – czym wyróżniają się rustykalne wnętrza?

Jadalnia w stylu prowansalskim przypomina nieco rustykalne wnętrza, utrzymane w innych tendencjach. To sielskie, proste wnętrze, budujące nastrój ciepła i przytulności, które wyróżnia się pięknym, kompleksowym zaaranżowaniem przestrzeni oraz dużą funkcjonalnością.

W pomieszczeniach utrzymanych w tym stylu dominują naturalne materiały, a zwłaszcza drewno, kamień i cegła. Wykorzystuje się je jako surowce na podłogi, okładziny ścienne. Taką przestrzeń uzupełnia się wyposażeniem retro lub nawiązujących do dawnych, prostych mebli, które mogłyby się znaleźć w wiejskiej kuchni na południu Francji 50 lub nawet 100 lat temu.

Aranżacja jadalni w stylu prowansalskim – kolory i materiały we wnętrzach

Zdecydowanie prowansalskiej jadalni nie da się pomylić z żadną inną aranżacją wnętrz. Dlaczego? W głównej mierze odpowiadają za to kolory, wprowadzane powszechnie do takich przestrzeni.

Podstawą jest naturalne drewno i kamień na posadzkach oraz ceglane ściany. Oprócz nich kluczowym elementem każdej aranżacji w stylu prowansalskim jest biel mebli oraz dodatki w odcieniu lawendy. Dzięki nim jadalnia w stylu prowansalskim nabiera lekkości i przytulności, przywołując wspomnienia sielskiego dzieciństwa.

Jadalnia w stylu prowansalskim – meble drewniane z przetarciami do budowania domowego klimatu

Do prowansalskich aranżacji idealnie nadają się drewniane meble. Mogą to być elementy vintage, kupione w komisach lub odziedziczone po dziadkach. Bez trudu da się też znaleźć nowe, stylizowane meble do jadalni, które idealnie wpisują się w taką przestrzeń. Najbardziej rozpoznawalnym elementem wyposażenia w stylu prowansalskim są proste konstrukcje malowane na biało. Krzesła, kredensy i stoły z charakterystycznymi przetarciami sprawiają, że wnętrze nabiera oryginalnego charakteru. Wyglądają na nadgryzione zębem czasu, a przy tym wyróżniają się pięknym i ponadczasowym designem.

Jakiego wyposażenia po prostu nie może zabraknąć w prowansalskiej jadalni? Podstawą jest oczywiście duży, drewniany stół. Do niego pasują krzesła rodem z poprzednich epok – drewniane, lekkie i malowane na biało z widocznymi przetarciami.

Prowansalska jadalnia to jednak nie tylko stół. Przestrzeń powinna być wyposażona w kredensy, wypełnione ozdobnymi naczyniami i ceramiką dekoracyjną. Warto wykorzystać rozmaite regały i szafy, w których da się ukryć potrzebne akcesoria i przedmioty (zapasowe obrusy, serwetki, zastawę stołową), które mogą być przydatne w tej części domu. W tak zaprojektowanej przestrzeni łączy się najwyższą funkcjonalność z przyjemnym dla oka retro wzornictwem.

Jakie dodatki do jadalni wpisującej się w założenia stylu prowansalskiego?

Aranżacja jadalni w stylu prowansalskim wymaga oczywiście wykorzystania dekoracyjnych przedmiotów, które przydają się do stworzenia spójnej całości przestrzennej. W takich wnętrzach chętnie stosuje się rozmaite dodatki i akcesoria, by zbudować efektowne pomieszczenie.

W niemal każdej jadalni w stylu prowansalskim powinny się pojawić ozdobne naczynia, włożone do przeszklonej witryny. Bywają to stare elementy porcelanowej zastawy stołowej, a także miedziane lub mosiężne naczynia i garnki, wyróżniające się ciekawą i dekoracyjną formą.

Jadalnia w stylu prowansalskim wymaga użycia tekstyliów. Stosuje się obrusy, zasłony i firanki, w jasnych, pastelowych odcieniach, często zdobione motywem lawendy. Również motywy kwiatowe pojawiają się na elementach ceramicznych oraz drewnianych meblach i akcesoriach, zdobionych techniką decoupage’u.

Użycie stylu prowansalskiego w jadalni pozwala zatem stworzyć bogatą i dekoracyjną przestrzeń, w której aż chce się przebywać na co dzień i od święta.

Styl prowansalski w jadalni, czyli jak urządzić całość wnętrza jadalni utrzymanej w tym nurcie

Choć dekoracyjność jadalni w stylu prowansalskich dla niektórych może się wydawać przytłaczająca, to jednak jest to nurt, który pozwala wprowadzić powiew sielskości do domowych wnętrz, wykorzystywanych na co dzień przez domowników. Użycie naturalnych materiałów, prostych mebli w jasnych odcieniach oraz pastelowych tkanin sprawia, że przestrzeń staje się przytulna i przyjazna dla użytkowników.

Warto zatem zastanowić się nad tym, czy styl prowansalski nie mógłby stać się też głównym pomysłem na zaaranżowanie różnych domowych wnętrz, w tym choćby jadalni prowansalskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.